Печалната констатация, че не живеем в нормална държава, отдавна не се отнася само до хората, но и до домашните любимци. Казват, че стопаните заприличвали на своите кучета, но и обратното също е вярно. Зверовете собственици възпитават себеподобни четириноги.
Миналата седмица в столичния квартал „Враждебна”, връщайки се от детска градина, от бойни кучета бяха нападнати баба и внуче. Като по чудо оцеляват, мнозина обаче не са имали техния късмет. Не знам каква е статистиката на загиналите от кучета хора, но както е тръгнало, ще стигнат по брой жертвите от автомобилни катастрофи.
Всъщност къде е коренът на проблема? В страната ни да отглеждаш бойна порода куче е част от цялостния имидж на хулигана, бил той подрастващ квартален хлапак или завършена мутра с три джипа и пет заложни къщи. Накъде без питбул! Тези кръвожадни породи се извеждат без намордници по улици и паркове, пълни с беззащитни минувачи. Всеки мераклия за домашен звяр може да си намери такъв по интернет, цените са съвсем поносими – от 50 до 500 лева. Споменатата търговия е нелегална, но контролните функции, които са в ръцете и на местната власт, и на БАХБ, не се изпълняват.
България е превърната в рай за бойните кучета. Докато у нас всеки има право да притежава опасните породи като питбул и ротвайлер, в редица европейски държави те са забранени или са със специален режим за отглеждане. Сред тях са Германия, Великобритания, Италия, Франция, Португалия и Полша. Питбулът е под абсолютна забрана в общо 27 страни.
В края на юни 2019-а година, като депутат, Десислава Атанасова беше един от вносителите на промените в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Те предвиждат санкцията за собственици на агресивни кучета, които ги извеждат без повод и намордник, да бъде повишена от 100 на 1000 лева. Някой да е чувал за глобен стопанин? Извън тази формална и неработеща мярка Атанасова си затвори очите за генералната забрана за отглеждане на питбули в България. Да не би да разсърди част от електората, че дойдат ли избори, той също може да хапе.
Влади Христов