Колко мечки има в България? Не се знае.
Изпълнителната агенция по околната среда дава много малък брой мечки – по последни данни 364. Друга изпълнителна агенция – тази по горите, базирайки се на мониторинг на ловците, дава 4 пъти повече мечоци, мецани и мечета. В крайна сметка никой не знае, но и не се знае знае ли се. А това е важно за развитието на бракониерската дейност и нелегалната търговия с ловни трофеи. И със сигурност някой бърка в меда, докато пълната със слама муцуна го гледа със стъклен поглед от стената.
Подобно е положението и с тецовете на непреходния герой на прехода Ковачки. И там броят две институции. В докладите за парникови газове, подавани от петте теца към Изпълнителната агенция по околна среда, пише, че работят с редуцирани количества използвани горива и въглероден диоксид, което намалява разходите им за въглеродни квоти. Плащането им пък по еврозаконодателството е задължително условие за работата на замърсяващи производства като тецовете на въглища. От друга страна, в данните към Държавната комисия по водно и енергийно регулиране пък, от които зависи определянето на цената на произведената от тези топлоцентрали електроенергия, има доста по-голямо количество горива. Което вдига себестойността на произведената еленергия и съответно парите, които държавата плаща за нея.
Агенцията и комисията не знаят кои цифри са верните. Само че от това „двойно счетоводство” в джоба на консултанта Ковачки са влезли само за няколко години близо 80 млн. лв. С които той е заминал на кратка или дълга почивка в Дубай. Там вече го чакали Черепа и Пеевски и сега търсели четвърти за каре на карти.
Сред горещите пясъци на емирството изкарват дюнера си не по-малко от 4000 българи. Те вече си имат и олигарси, а това са достатъчни условия за разкриване на избирателна секция Дубай. Другият вариант е свързан с първата копка на луксозния затвор в Самораново. Това е първото място за лишаване от свобода на заслужили лукса си деятели. То ще бъде готово за първи май догодина – Денят на труда, включително и на тези, които броят – било то мечки, било въглеродни квоти.
Чавдар Цолов