Хакерите са за това – да бърникат из интернет пространството, да блокират сайтове, които не им харесват, и да объркват кореспонденцията между институциите. Преди дни в редакционната поща попадна проектът за изборен кодекс на една от парламентарно представените партии, изпратен до почти коалиционните є партньори. Тъй като никой няма време и търпение да изчете всичките сто и деветдесет страници, ние сме подбрали само няколко от новите членове и алинеи, гарантиращи правото на всеки български гражданин да участва в демократични избори с хартиена бюлетина, срещу което истерично вие опозицията.
Ето по-важните граждански права и задължения, гарантирани от проекта:
Чл. 192. В изборната секция не се допускат лица, носещи клечки, по-дълги от половин метър. Забраната не цели ограничаването на правото на демократичен избор, а осигуряването на безопасността на членовете на изборната секция, както и на избирателите. По-дългата клечка крие потенциален риск от избождане на нечие око при неправилно и невнимателно боравене с нея.
Чл. 192 (1). Ако правилната партия е извън обхвата на клечката, разрешава се да се ползва канапче със завързан възел на правилната дължина.
Чл. 193. Изборът е тайна на избирателя, така че само той има право да я споделя с когото намери за добре.
Чл. 193 (5) Никой няма право да ограничава това негово човешко право – но за да не се получават задръствания в секциите, броят на селфитата с попълнена бюлетина се ограничава до две.
Чл. 193 (6). Или докато в кадъра влязат както физиономията на избирателя, така и демократично маркираното правилно квадратче.
Чл. 195. Един гласоподавател няма право да изнася повече от една бюлетина от изборното помещение, и то при изричното условие тя да бъде попълнена в правилното квадратче и надлежно предадена на чакащия на опашката следващ избирател. Да не забравяме, че тази прогресивно-демократична практика донесе заслужена слава на отечеството – само у нас скромно си я наричаме „индианска нишка“, докато нашите западни съседи с признателност са я нарекли „Български влак“!
Чл. 197. Забранява се на банките да опрощават вноски по кредити на избиратели – стабилността на банковата система е по-важна от демократичните избори. По изключение такова опрощаване могат да правят квартални бакалии, работещи на тефтер, заложни къщи и лицензирани фирми за бързи кредити. Целта в никакъв случай не бива да бъде купуване на гласове, защото това е нарушаване на изборното законодателство, а само стремеж към повишаване на стандарта на живот на избирателя.
Чл. 199. Допустимо е след правилно гласуване да бъдат връчвани сувенирни банкноти с номинал от петдесет лева. Целта е да се стимулира интересът към българската литература и по-конкретно към Пенчо Славейков, чиито стихове, отпечатани на банкнотата, възхваляват скромността, себеотрицанието и жертвоготовността в името на висши политически идеали на притежателя на ценния сувенирен банков документ:
Над мойто чело лавърът не вий
коравите си листи тежкодъхни;
над друго чело нека той изсъхне,
и лоб плешив от слънце да закрий.
Чл. 199 (1). След изборната победа на БНБ да бъде направена забележка, че избраното стимулиращо стихотворение е проява на сексизъм, така че да потърси нещо също така стимулиращо, но по-толерантно в сексуално отношение.
Според нас внасянето на тези поправки в Изборния кодекс ще гарантира честността, демократичността и прозрачността на изборния процес и напълно ще компрометира истеричните крясъци срещу хартиената бюлетина.
И тогава всички най-демократични държави, към чиято общност се надяваме, че принадлежим, ще плеснат с ръце и за пореден път ще се възхитят на мистерията на българските гласове!
Румен БЕЛЧЕВ